BAŞKANIN MESAJI

1958 yılında kurulan İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği, İstanbul İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği bünyesinde faaliyet göstermektedir. Birlik olarak tüm üyelerimizin katılımları ile, sektörümüzün gelişmesi yolunda, sektörün sahip olduğu sorunların çözümüne yönelik çalışmalarımıza ve ihracatını arttırıcı faaliyetlerimize emin adımlarla devam ediyoruz.

Sektörün büyümesine yönelik sürdürdüğümüz aktif ve istikrarlı çalışmalarımızla 2015 yılında gerçekleştirilen 1 milyar 812 milyon dolarlık Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller sektör ihracatımız %4,3 artış oranı ile 2016 yılında 1 milyar 891 milyon dolara yükselmiştir. Sektörümüz bugün 130’dan fazla ülkeye ihracat yapmanın gururunu yaşamaktadır.

Birlik olarak hem ülkemizin hem de sektörümüzün gelişimi için çalışmalarımızı büyük bir gayretle sürdürüyoruz. Kanatlı Ürünleri sektörünün önünde büyük bir engel olarak duran kuş gribi vakalarının ülke ihracatını durdurmasını engellemek için Tarım Bakanlığı ile bölgeselleşme çalışmalarına başladık. Su Ürünlerinde önemli bir ürün olan orkinos ihracatında kota payımızı arttırmak için ICCAT (International Commission for the Conservation of Atlantic Tunas – Uluslararası Atlantik Orkinoslarını Koruma Komisyonu)’u ile yapılan toplantılara katılım sağlamaya ve varlığımızı göstermeye devam ediyoruz. Çipura ve Levrek için AB nezdinde açılan sübvansiyon davasının vergisiz bir şekilde kapatılmasını Bakanlığımızla sürdürdüğümüz çalışmalar sayesinde başarı ile sağladık. Alabalık için AB nezdinde açılan yeniden gözden geçirme soruşturmasına yönelik olarak savunma hazırlıklarımız Bakanlıklarımız nezdinde sürdürülüyor.

Birliğimizce dünyanın en önemli Balıkçılık fuarı olan Brüksel Seafood ve Balıkçılık sektörünün bir diğer önemli fuarı olan ve ABD/ Bostan’ da gerçekleştirilen Seafood Expo North America Fuarlarının milli katılım organizasyonlarını tecrübeli ekibimizle yıllardır başarı ile yürütüyoruz. Süt ve Süt Ürünleri sektöründe Uluslararası Rekabetçiliği Geliştirme Projesini başlatarak da bir ilke imza attık.

Sektörümüzün 2023 yılı hedefi olarak belirlemiş olduğu 5 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşabilmek için yıllık ortalama %13 oranında ihracat artışını hedefleyerek; bugün kendi sektörlerinde lider konumunda olan ve aktif olarak ihracat gerçekleştiren 300’den fazla üye firmamız ile birlikte, sektörümüzde, katma değeri yüksek ve markalı ihracatı artırmak için var gücümüzle çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz.

© 2017 Turkish Animal Pro Tüm Hakları Saklıdır.